.

přírodopis

vegetarianství

Co je vegetariánství ? Někdo se zjednodušeně domnívá, že je to pouze bezmasé stravování, výlučně rostlinná potrava. Skutečnost je však jiná. Je to vlastně komplexní životní styl zaměřený na péči o zdraví výživou, abstinencí, nekouřením, pohybem, tělesnou a psychickou hygienou. Vegetariáni nejedí žádné maso, ale konzumují další živočišné produkty - mléko, tvaroh, máslo, vejce. Pokročilí vegetariáni se vyhýbají i rafinovanému /bílému/ cukru, bílé mouce a ostatním rafinovaným a chemicky upravovaným potravinám. Někdy se označují jako lakto-ovo-vegetariáni. Ještě radikálnější jsou vegani, kteří jedí výlučně stravu rostlinného původu - ořechy, luštěniny, obiloviny , ovoce, zeleninu a med. Někteří nejedí ani droždí a med. Další skupinou jsou vitariáni, kteří konzumují pouze syrovou stravu.

Vegetariánství existuje ve světě ve formě řekněme přirozené, neuvědomělé, tradované dávnými zvyky a okolnostmi a v uvědomělé, záměrné formě jako přechod na tuto stravu vlivem rozumových důvodů - zdravotních, ekonomických, etických i náboženských. Už v první knize Bible, před 3500 lety je psáno: "A Bůh pravil: Hle, dávám vám všechny zeliny rozsévající sémě na povrchu celé země a každý strom, na němž jest plod stromu, který vydává sémě vám budiž za pokrm. ( Mojžíš 1,29). Vegetariánství zakotvilo také v budhismu, brahmaismu, hinduismu i taoismu. Také vyznavači islámu jsou vegetariáni, pouze někdy konzumují maso tzv. čistých zvířat.

Mezinárodní studie ukázaly, že vegetariáni a vegani mají mnohem nižší úmrtnost na srdcově cévní onemocnění, rakovinu, cukrovku a mozkové příhody. Téměř netrpí otylostí, revmatismem, vysokým krevním tlakem, a dalšími civilizačními chorobami. I Světová zdravotnická organizace a Organizace pro výživu a zemědělství při Organizaci spojených národů považují vegetariáství za zdravý a nejekonomičtější životní styl.

Mnozí slavní lidé byli vegetariáni, např. Pytagoras, Platón, Plutarchos, Sokrates, Hippokrates, Seneca, Ovidius, Vergilius, Michelangelo, Newton, Leonardo da Vinci, Rousseau, Goethe, Schiller, Schopenhauer, Lincoln, Nietzchze, Voltaire, Ibsen, Gándhí, Gokkij, Pascal, Byron, Franklin, London, Roland, Shaw a další.

Mnozí lidé nejí maso proto, aby nemusela umírat nevinná zvířata. Kdyby si měl každý zabít zvíře sám, leckdo by přestal toužit po mase. Dnes však co nejrychleji vykrmují a usmrcují zvířata ve velkém masokombináty.

Nezanedbatelný je také ekonomický aspekt vegetariánství. Výroba živočišných bílkovin je zhruba 20x dražší než výroba rostlinných bílkovin, přičemž rostlinné bílkoviny sóji, ořechů, brambor, obilí a listové zeleniny, obsahují všechny esenciální aminokyseliny v požadovaném množství a kvalitě. Uvádí se také, že plocha půdy 2 ha uživí 1 člověka konzumujícího maso, ale táž plocha uživí 14 vegetariánů a 50 veganů.


 
Žádné komentáře
 
Optimalizováno pro prohlížečZískejte Firefox! Miluju Firefox

Laci Funkcni filmy online zdarma !!!
naše výroba: a další... doporučujeme: