.

Do dějepisu

Z dějin sportu

sport_1.jpg (11708 bytes)Stará báje vypravuje, že v krajině, zvané Elis, ležící na západním pobřeží jižního Řecka, několik set let před narozením Krista, zápasil na nebi bůh Zeus o vládu se svým otcem Kronem. Prvý zvítězil a toto své vítězství oslavil tělocvičnými závody.

V upomínku na tuto událost byly podobné závody opakovány i v dobách pozdějších, z počátku v obdobích nestejných, později pravidelně každý čtvrtý rok.
Místo, kde se závody konaly, se nazývalo Olympie. Slavnosti nabyly takového významu, že se podle nich počítal i čas. Doba od jedné slavnosti k druhé se nazývala "olympiadou". Psalo se, že určitá událost se například stala v páté olympiadě, to znamená v pátém čtyřletí od olympijských závodů, konaných roku 776 před Kristem. Na těchto závodech byl ponejprv pořízen seznam zúčastněných závodníků.
A ještě jedna zajímavost!
Mravní cena olympijského vítězství byla tak značná, že jakákoliv hmotná odměna byla po několik století naprosto vyloučena, byla by považována za urážku pro svou nesrovnatelnost s duchovním významem vítězství.
Vážnost vítězů se přenášela na celé rodiny, ale také na obce a kraje, z nichž vítězové pocházeli. Básníci a sochaři vytvářeli svá nesmrtelná díla k poctě bohů a vítězů.

Žádné komentáře
 
Optimalizováno pro prohlížečZískejte Firefox! Miluju Firefox

Laci Funkcni filmy online zdarma !!!
naše výroba: a další... doporučujeme: